Det er sensommer, og så er efteråret lige på trapperne – det betyder at det snart er tid til rolige aftenstunder på sofaen, med stearinlys, tæpper og uldsokker. Jeg har gjort et lidt optimistisk køb på Wish i form af et broderisæt på 120 x 57 cm, og jeg tænker at det skal holde mig med selskab i den kolde, mørke tid imens jeg får set nogle af de serier jeg har haft i tankerne så længe, uden at få gjort noget ved det. Og jeg får rigeligt tid til serier, for det er et kæmpe projekt for en der engang næsten blev færdig med at brodere et bogmærke på 13 x 3 cm. Men hvad skal jeg egentlig se? Kig med nedenfor!
Westworld
Jeg har set første afsnit, og jeg kunne lide det! Jeg er en sucker for westerns, og det her lugter nok af western til at jeg sandsynligvis vil blive rigtig glad for det. Og så er Sidse Babett Knudsen med, og det varmer da den nationale stolthed en lille smule.
Black Mirror
Jeg ved lige præcis ingenting om den her – jeg går ind til det helt blindt, men det har jeg det okay med! Jeg har kun hørt enormt gode ting om den, så jeg er meget spændt på om det er noget for mig.
Peaky Blinders
Jeg har faktisk set de første par afsnit 2-3 gange, men jeg har ikke rigtigt absorberet dem, lader det til. Med broderi og efterårsvejr, håber jeg på at der er gevinst denne gang, for jeg kunne faktisk enormt godt lide hvad jeg så i de par afsnit – og jeg har været svært begejstret for vist nok alt jeg har set Cillian Murphy i, så mon ikke det går samme vej her?
Misfits
Den kære Rosa har nævnt denne en del – jeg regner med at hun ved hvad hun taler om, så den vil jeg gerne give den en chance. Endnu engang aner jeg ikke hvad jeg egentlig går ind til, men jeg ved at Iwan Rheon er med, og jeg glæder mig til at se ham som noget andet end en morderisk, sadistisk voldsmand.
This Is Us
For det første var jeg tosset med traileren – det ligner virkelig en serie som jeg vil æde råt. For det andet slår Minna mig vist en lille smule ihjel hvis jeg ikke spænder hjelmen og lige får den set, så den skal i det mindste have et forsøg. Jeg satser på at blive godt underholdt i hvert fald.
Og det er bare nogle få eksempler på hvad de kølige aftener skal bruges til – det er selvsagt en uudtømmelig liste, men det er jeg ret sikker på at mere eller mindre samtlige mennesker, der læser med her, kender rigtig godt til – der er altid flere serier, og man vil gerne se alting, men der er bare ikke nok tid.
Hvad skal I se når den søde sommertid er ovre?