Der findes virkelig mange fantastiske serier, men ikke alle har fundet vejen til danskernes fjernsyn. Jeg har fundet fem serier frem, som er unikke og fantastiske, men som du måske ikke lige kender.
Psych (2006-2014)
Denne serie er nok en af mine yndlingsserier. Den handler om Shawn Spencer, som er umoden og barnlig, men har utrolige observante evner. Han bliver hyret af politiet og hjælper med at løse forbrydelser, efter at han bilder dem ind, at han har psykiske kræfter. Med hjælp fra sin bedste ven opklarer duoen en række komplicerede sager.
Hvis du er serie- eller filmfan, er serien proppet med de fedeste referencer og episoder dedikeret til specifikke serie- og filmskabere.
Det er en serie, hvor man griner højlydt, opklarer mord og nyder de velskrevne karakterer og fantastiske skuespillere. Den er så god og har så dedikerede fans, eller ’psychos’ som de kalder sig, at den allerede har fået to filmefterfølgere efter seriens slutning i 2014.
Fringe (2008-2013)
I min optik er dette J.J. Abrams bedste værk. En FBI-agent er tvunget til at arbejde med en institutionaliseret videnskabsmand, spillet af den legendariske John Noble, og hans søn for at rationalisere en storm af uforklarlige, paranormale fænomener. Det er sci-fi med alternative universer, veludviklede plots, og tidsrejser. Det er en virkelig gribende historie, og med dygtige skuespillere bliver det aldrig plat, men uhyre spændende.
Galavant (2015-2016)
Forestil dig middelalderen som serien Merlin (2008-2012) portrætterede den og tilføj så musik af Disney-legenden Alan Menken: Så får du Galavant. Dertil hører en god portion humor, meta jokes og sange som Maybe You’re Not the Worst Thing Ever og My Dragon Pal and Me.
Det er i 20 minutters format med originale sange og handler om Galavant, en selvglad ridder der kæmper for sin elskede. Min yndlingskarakter er den barnlige og kejtede kong Richard spillet af den fabelagtige Timothy Omundson, som også er med i serien Psych. Derudover er der et hav af dygtige gæstestjerner af kendte skuespillere og sangere. Dette er en virkelig sjov serie, som uforståeligt kun fik to sæsoner og meget lidt omtale. Den har virkelig noget unikt og er skrevet af serieskaberen Dan Fogelman, som lige nu kører hitserien This Is Us.
Jeeves and Wooster (1990-1993)
Vi hopper lige lidt tilbage i tiden til 90’erne, hvor britiske ITV lavede en serie, der foregik i 1920’erne og -30’erne. Serien er baseret på bøgerne af P.G. Wodehouse, der omhandler den rige ungkarl Bertie Wooster spillet af Hugh Laurie og hans snu og loyale kammertjener Jeeves spillet af Stephen Fry. Vi følger den rige britiske overklasse, hvor Bertie konstant prøver at hjælpe familiemedlemmer og venner, men ender med at gøre mere ondt end godt. Heldigvis kan Jeeves altid rede trådende ud. Smukke engelske landskaber og bygninger samt britisk komik på højeste niveau. Denne serie er en ren perle og har de sjoveste scener med genistreger af ordudvekslinger.
Life on Mars (2006-2007)
Efter en bilulykke i 2006 vågner kriminalkommissær Sam Taylor op i 1973, hvor han prøver at opklare, hvordan han er havnet der, samtidig med at han arbejder i politiet, som er betydeligt anderledes i 70’erne. Det er en underholdende serie, hvor der opklares forbrydelser, mens Sam og seerne prøver at forstå, hvad der foregår. Der er spændende karakterer og den valgte tidsalder er med til at skabe en unik serie. Efter seriens slutning kom der en spinoff-serie Ashes to Ashes (2008-2010), som jeg har skrevet om i bloggen 5 gode spinoffs.
Hvilken serie synes du er overset?